Festival o Bohu, vesmíre, živote a vôbec. Prestížne Hanusove dni sa po viacerých úspešných ročníkoch v Bratislave a Košiciach dostali premiérovo aj do Ružomberka – ešte v máji 2024.
Poobhliadnime sa po atmosfére tohto jedinečného eventu s drobným časovým odstupom, na ktorom som dostal príležitosť moderovať zaujímavú debatu s historikmi (nielen) o zdravej láske k vlasti (a za túto príležitosť ďakujem).
Čas na Božie pôsobenie
Festival začal diskusiou o stave Cirkvi, ktorej hosťom bol spišský diecézny biskup František Trstenský. „V mojich spolubratoch vidím veľký potenciál dobrých, charakterných a statočných kňazov,“ nádeja sa nový episkop.
„Mali sme v Poprade stretnutie mladých hnutí a spoločenstiev, ktorých prišlo skoro 200. Keď sa stala to nešťastie v Spišskej kapitule, prišlo tam 1 600 mladých ľudí, zo začiatku sme boli nachystaní 400-500. Cirkev pracuje s večnosťou, aj Pán Boh potrebuje svoj čas.“
Rehoľník Michal Zamkovský si spomenul na svoje stretnutie s Ladislavom Hanusom, ktorý zomrel pred 30 rokmi v Ružomberku a ktorý mu pri pohľade na veľký, ale zničený kláštor povedal: „Tu môžete robiť koncily. Netráp sa, ale každý rok urobte malý krok.“
Hlinka, otec zápasu
„Keď sa povie Hlinka, tak sa myslí Ružomberok a keď sa povie Ružomberok, myslí sa Hlinka,“ začal svoju prednášku profesor Róbert Letz. Charizmatického a sebavedomého Andreja Hlinku, ktorý previedol Slovákov z 19. do 20. storočia, vníma ako človeka boja a zápasu – či už v boji proti maďarizácii alebo za autonómiu Slovenska. „Všetky tie tlaky ho paradoxne ešte vzpružili, on tým rástol. Iného by to určite zlomilo.“
Historik vydal všetky Hlinkove články zatiaľ do roku 1918. „Ich kvalita je vysoká. Hlinka mal klasické vzdelanie, dobre ovládal antické reálie, latinčinu, gréčtinu, čo často využíva. Stále si držal prehľad o tom, čo sa deje v Európe a vo svete.“
Katolícka univerzita: To dobré, čo doma máme
Jednou z tém špičkovo pripraveného podujatia Hanusove dni bolo aj zmapovanie cesty z ružomberskej vysokej školy ku kariérnemu úspechu. Katolícku univerzitu vyštudovala Mária Bedleková, riaditeľka Športovej akadémie Mateja Tótha: „S malou dušičkou som zaklopala na študijné oddelenie a rozmýšľala, ako ma vyhodia. A pani si ma posadila, upokojila ma, všetko mi vysvetlila. Keď som zavrela dvere, rozplakala som sa, lebo som to nikdy nezažila.“
Medzi úspešnými absolventmi nechýba Ružomberčanka Iveta Kloptová, projektová manažérka pre MAS Dolný Liptov. „Ľudia z Ružomberka majú predsudky, že to nemôže byť dobré, ako keby iba univerzita v Bratislave mohla byť dobrá. Nevieme doceniť to, čo máme doma. KU naozaj ponúka kvalitné vzdelanie. A tým, že je to tak na dosah, akoby miestni tomu neverili, čo je škoda.“
Čo Ivet považuje za prednosti KU?
„Inšpirujúci vyučujúci, ktorí motivujú k rôznym myšlienkam a nápadom. Sú jedineční a sú jedineční práve na tomto mieste.“
Ružomberské Hanusove dni sa premiérovo uskutočnili 5.-7. mája 2024 pri príležitosti 30. výročia smrti filozofa prof. Ladislava Hanusa. Stalo sa tak vďaka úsiliu organizátorov z SLH a na pozvanie rektora KU. Miestom konania bola Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v Ružomberku, krásavica na Váhu.