Oravská galéria bola pre ňu rodinou, deťmi aj manželstvom. Zomrela Eva Ľuptáková, jej riaditeľkou bola neuveriteľných 36 rokov

Eva Ľuptáková, Oravská galéria

Vo veku 69 rokov zomrela bývalá riaditeľka Oravskej galérie v Dolnom Kubíne.  Eva Ľuptáková stála v jej čele neuveriteľných 36 rokov. Vo funkcii pôsobila v rokoch 1984 až 2020. Do roku 2022 ešte zastávala pozíciu historičky umenia a kurátorky výstav. Posledné roky prežila na dôchodku, no naďalej aktívne pracovala v umení ako odborná poradkyňa či súdna znalkyňa.

Belan bol múdry a charizmatický

Ctibor Belan - foto na obálke knihy (Magdaléna Robinsonová)
Ctibor Belan – foto na obálke knihy (Magdaléna Robinsonová)

Ako sa rodáčka z Podpoľania, absolventka (dnešnej) Masarykovej univerzity, dostala na dolnú Oravu? Po vysokej škole nastúpila do Štátnej galérie v Banskej Bystrici. „A práve v galérii, na jednej z nákupných komisií, si ma pán Ctibor Belan s pánom Stanislavom Bodoríkom vybrali a oslovili, či nechcem ísť robiť historika umenia na Oravu. A pretože som už predtým dva-trikrát mala možno stretnúť pána Belana, ktorý bol pre mňa naozaj veľmi charizmatický, múdry človek, tak som ani o tom veľmi nerozmýšľala. Jednoducho som prišla za prácou do tímu ľudí, ktorí robili dobrú robotu,“ povedala Eva Ľuptáková v publicistickej relácii Celou vetou vysielanej na TVDK.

Do Dolného Kubína prišla v roku 1981 a zostala tu „navždy“. Oravská galéria pod jej vedením pôsobila v troch okresoch, venovala sa 8 výtvarným disciplínam a v jej depozitoch sa nachádza približne 9 000 umeleckých diel, čo z nej robí jednu z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií na Slovensku. Prekvapuje to o to väčšmi, že „veľká galéria“ sa nachádza v relatívne malom meste. Vysvetľujem si to aj 60-tym rokmi minulého storočia. OG dostala do vienka skvelý „rodný list“, teda zakladateľskú listinu z roku 1965, ktorá zdôvodnila, prečo Orava potrebuje svoju galériu. Išlo najmä o záchranu ľudového a sakrálneho umenia. (To nás vracia k zakladateľom OG Jiřímu Langerovi, Ignácovi Kolčákovi s manželkou Bělou a, samozrejme, Ctiborovi Belanovi a manželke Márii Medveckej).

OG: Jedna z najlepších

Ale úspech „oravskej štuky“, ako ju nazval spisovateľ Ľubomír Feldek, spočíva aj v širokom rozhľade a nesmiernej pracovitosti Evy Ľuptákovej. Nešlo by to však aj bez ďalších kolegov pracujúcich v galérii na rozličných kumulovaných pozíciách, napríklad Stanislav Bodorík st. je lodný kapitán aj fotograf. Jeho nástupca na plavidle OG Slanica Jozef Štít v lete bezpečne prevádza turistov po hladine Oravskej priehrady z prístavu na Slanický ostrov umenia, mimo sezóny je galerijný technik pripravený pomôcť s akoukoľvek prácou pre galériu.

Kubínska obrazáreň má vysokú reputáciu medzi slovenskými maliarmi, ako to dokladuje napríklad Marek Ormandík: „Oravská galéria je pre mňa jedna z najlepších slovenských galérií. Nielen tým, ako vyzerá a aké má zbierky, alebo aký má výstavný program, ale je za tým predovšetkým dobrý pocit, ktorý mám, a ten je zásluhou pani Evy.“

Na svojom facebookovom profile Evu Ľuptákovú nazval „prvou dámou slovenských galérií“.

Duša Oravskej galérie

Kunsthistorička a kustódka Eva Ľuptáková bola štyri desaťročia dušou Oravskej galérie. Okrem koncepcie expozícií umenia 15. až 20. storočia pripravila množstvo autorských výstav doma i v zahraničí.

Organizovala medzinárodné maliarske sympózium, vďaka ktorému sa podarilo získať diela z Poľska, Francúzska, Kanady, Česka i Slovenska, ako to pripomína OG na svojom webe.

Okrem mnohých zdarov spomeňme, že jedinečnú rekonštrukciu Poslednej večere Leonarda z Vinci, ktorú zhotovil maliar Stano Lajda, uvideli diváci v premiére práve v Dolnom Kubíne.

Veľký dôraz kládla na akvizičnú činnosť. Galérii sa podarilo získať diela súhrnne presahujúce hodnotu 1,5 milióna eur. „Mnohí s veľkým uznaním hovorili, že sa nám podarilo nadobudnúť v tých stovkách diel aj diela, ktoré sú vrcholne reprezentačné pre slovenské výtvarné umenie. A vtedy to stojí za to, vtedy máte radosť,“ vyznala sa Eva Ľuptáková v relácii Celou vetou.

Eva Ľuptáková

S mestom spojená

Za svoju odbornú činnosť získala mnohé ocenenia regionálneho i celoslovenského charakteru. V Dolnom Kubíne sa stala Osobnosťou roka 2009 a v závere svojej kariéry si prevzala aj Cenu mesta.

„Oravská galéria je neodmysliteľne spojená s mestom Dolný Kubín. Celé generácie Dolnokubínčanov od malých detí až po seniorský vek prichádzajú k nám na výstavy, sú s nami v kontakte,“ spomínala v TVDK. „Samozrejme nie všetci Kubínčania chodia do galérie. Možno nemajú záujem o výtvarné umenie, možno sa obávajú vstúpiť, čo ak sa ma niekto na niečo opýta, ja nebudem vedieť. Ale v tom pozadí som sa neraz presvedčila o tom, že keď sa niečo dialo v galérii, tak Kubínčania prejavili svoj záujem.“

Autoportrét (Ctibor Belan)
Autoportrét (Ctibor Belan), Oravská galéria, zdroj: Webumenia.sk

Štafeta po Ctiborovi Belanovi

Oravská galéria je výnimočná aj tým, že prevádzkuje Slanický ostrov umenia a v Tvrdošíne vystavuje diela významnej slovenskej maliarky Márie Medveckej. Jej manžel Ctibor Belan bol taktiež výtvarníkom a vďaka svojmu výbornému organizačnému talentu patrí do zakladateľskej generácie. V čele OG stál v rokoch 1977-1984. „Otec na začiatku svojej kariéry riaditeľa už rozmýšľal, kto to po ňom bude robiť. Prišiel na nejaké miesto, kde stretol mladú dámu po škole a chvíľu sa s ňou rozprával a usúdil, že toto je ten správny človek,“ spomína Peter Belan, lekár, syn Ctibora Belana a Márie Medveckej.

Je jednoznačné, že pre mladú historičku umenia bol legendárny Belan vzorom a učiteľom. Na riaditeľský post nastúpila ako 28-ročná. Ctiborovi Belanovi sľúbila, že nepodlezie ním vysoko nastavenú latku.

Svoj sľub dodržala.

Galéria ako druhý domov

Oravskú galériu vlani navštívilo takmer 72-tisíc návštevníkov a svoje zbierky rozšírila o ďalších tridsať umeleckých diel v hodnote prevyšujúcej 30-tisíc eur. V závere tohto kalendárneho roka si OG tiež pripomenie 60 rokov od svojho založenia. Spolu so svojimi filmárskymi kolegami pripravujeme nový dokumentárny film o Eve Ľuptákovej s plánovaným uvedením v prvej polovici 2026. 

„Galéria sa mi stala všetkým,“ kamera natáča pani Evu v jej pracovni. „Všetkým, lebo je rodinou, je deťmi, je manželstvom. Galéria sa mi stala miestom, kde sa cítim dobre. Chodím sem ako domov, s dobrým pocitom. Lebo doma je o tom, že viete, ako vám veci fungujú, či sa tešíte, že si tam oddýchnete, či všetko funguje, či je všetko tak, ako mám byť.“

Pani Eva Ľuptáková vo mne prebudila lásku k umeniu a jej príklad ma motivuje k maximálne možnej profesionalite. Som rád, že sme spolu prežili množstvo inšpiratívnych chvíľ.

Vlastné slová ju vyjadrujú najlepšie: „Nie som typ človeka, ktorý by rád stagnoval. Vždy som robila robotu s plným nasadením.“

*****