Naša planéta: Prečo by aj vaše deti ju mali pozerať – a poznať

Na počiatku je zvedavosť. Naša planéta ju rozvíja mimoriadnym spôsobom.

          Našu planétu som objavil – ako to v mojom prípade býva pomerne často – náhodne. Po roku odolávania a zvažovania sme sa napokon predsa len rozhodli pre predplatné streamovacej služby Netflix. Pri výbere detského programu mi padol zrak aj na seriál Our Planet. Dlho som ho obchádzal, nechcel som svojim ratolestiam púšťať (a s nimi pozerať) „klasické“ prírodopisné filmy, ale napokon som na to klikol – tuším aj na základe ich prosby. A vôbec to neľutujem, práve naopak.

Our Planet: Hľadá krásu, príroda je na dotyk

          Our Planet rozpráva príbeh rýchlo meniacej sa Zeme. Nejde o bežný naratív dokumentárnych filmov o prírode, ktoré dopodrobna vysvetľujú nejaký jav, opisujú život toho-ktorého zvieracieho druhu alebo vás zahltia alarmujúcimi správami o tom, ako škodíme životnému prostrediu.

          Our Planet hľadá krásu, odhaľuje prepojenia a vzťahy, je univerzálna. Juh či sever, západ alebo východ. Nechýba ľad aj horúčosť, púšť aj prales, voda i ľad a zvieratá, ktoré obývajú každučký kúsok nášho spoločného priestoru: vzduch, vodu i súš.

          Čo je najdôležitejšie, Our Planet je pocta prírodnej – a prirodzenej – kráse. Filmári sa poklonili dokonalosti prírody. Jedinečné zábery, ktoré komentuje Sir David Attenborough, vedú (aspoň v mojom prípade) k nemému úžasu nad nekonečnými podobami života na našej planéte. Som nimi fascinovaný. A zdá sa mi, že to fascinuje aj moje deti. Celú epizódu nerušenie sedia ako prikované, v tichosti sledujú miestami napínavé, inokedy pokojné pohľady na pakone, africké psy, polárne medvede, plameniaky, orchideové včely, vrabcotvaré manakiny, tulene, delfíny, kosatky… čo len chcete. Objavujú tak netušené zákutia flóry i fauny, nadchýnajú sa pre svet navôkol. (Oci, čo sú to chaluhy? Oci, čo je to morský ľad?)

Naša planéta: Príbeh dlhší ako 5,5 miliardy rokov

Seriál neponúka veľa faktografických údajov, chce zaujať a do popredia stavia samotné stvorenstvo. Zem je tu už viac ako 5 miliárd rokov. Fascináciu prírodou môžem u svojich detí potvrdiť o to väčšmi, že ich séria zaujala aj napriek tomu, že ešte nevedia čítať a rovnako zatiaľ nevedia ani po anglicky. Občas im niečo preložím alebo okomentujem, ale všetky informácie absorbujú vizuálnym kontaktom.

Preto je Our Planet dobrá voľba. Namiesto často pochybných „rozprávok“ (vyrábajú sa vôbec ešte rozprávky?) deti strávia užitočný čas pred obrazovkou, niečo nové sa dozvedia, zvieratká u nich nájdu ešte väčšiu obľubu a pokochajú sa dokonalými obrazmi našej Zeme. Kde-tu sa aj zasmejú, inokedy zamyslia – napríklad keď sa polárnemu medveďovi stráca ľad pod labkami alebo keď sa jedno zvieratko stane potravou pre druhé. Dá sa o tom spoločne rozprávať, vysvetľovať, dopovedať.

Ako nezabudnúť na človeka, tiež súčasť prírody

Ešte nemáme doma napozeranú celú sériu, tak dúfam, že hlavný rozprávač a sprievodca minisériou Sir David Attenborough (v súčasnosti v úctyhodnom veku 98 rokov) nezabudol na jedného dôležitého obyvateľa našej planéty. Na človeka. Samozrejme, nosnou myšlienkou je, ako sa za 50 rokov zväčšil počet obyvateľov na našej planéte a ako rýchlo sa menia podmienky na Zemi, ale zatiaľ sa mi zdá, že človek je momentálne predstavovaný len v úlohe škodcu či parazita, ktorý tu vlastne ani nepatrí. Ale mala by to byť aj naša, „človečia“ planéta, no nie? Aj my sme jej súčasťou, všakže?

Napokon, rozhodujeme o tom predovšetkým my sami. Nemali by sme zabúdať, že príroda je múdra. Treba ju počúvať, obdivovať rešpektovať. A žasnúť. A možno to bude tá najdôležitejšia informácia, ktorú vašim deťom odovzdá Our Planet„share the wonder“Zdieľaj zázrak.

Vyšlo na Otcom.sk 7.4.2021, aktualizované 3.6.2024.