Manželstvo je viac ako len kus papiera

Potrebujeme štát či cirkev, aby nám hovorili do vzťahov?

„Nepotrebujem štát ani cirkev, aby mi hovorili, že niekoho milujem – manželstvo je iba kúsok papiera.“

Tento súčasný názor sa zvyčajne považuje za odraz toho, ako sa menia postoje k vzťahom a spoločenským inštitúciám.

V skutočnosti je to ale odraz meniacich sa postojov k efektívnosti tohto rituálu.

Manželstvo je viac ako len kus papiera, ak veríte, že rituál funguje. Platí to v oboch významoch tejto vety.

Manželský rituál kryštalizuje záväzok. Namiesto nejednoznačného randenia si vyžaduje dobrovoľné rozhodnutie. Váš súkromný, éterický pocit sa stáva verejným a stelesneným činom. Vyznať sľub pred vašimi blízkymi mení ich očakávania od vás a od vášho partnera, a tiež očakávania od vás samých.

Manželský rituál prináša napínavé očakávanie, divadelnú textúru, emocionálny zlom – klimaktický oblúk – v našej existencii, ktorú síce chceme chápať ako dramatický a podmanivý príbeh, ale ktorá väčšinou končí v nezreteľnej plochosti.

Manželský rituál slúži ako pascha, psychologický prechod, demarkačná čiara medzi tým, kým ste boli vy ako dve separátne osoby, a čo sa z vás dvoch stane už spoločne. Jedna kapitola končí a druhá začína.

Manželský rituál vytvára spomienku v pamäti, vrchol, ku ktorému sa môžete v priebehu rokov nanovo orientovať. Je to výročie, na ktorom môžete vašu lásku neustále obnovovať, osviežovať a znovu zakladať.

Manželský rituál je navyše transformatívny spôsobom, ktorý sa nedá vysvetliť tak, že preskúmate jeho samotnú mechaniku. Čerpá z metafyzickej sily, takže aj keď nič nemení, mení všetko.

To, či je manželstvo viac ako kus papiera, závisí od pohľadu na tento rituál. A názor na rituál závisí od toho, či človek verí, že svet je v podstate kúzelný.

Pokiaľ ide o niečo také nevysvetliteľné a transcendentné ako láska, nemali by sme príliš rýchlo rozhodnúť, že to tak nie je.

Brett a Kate McKay

Prevzaté z Art of Manliness, publikované 2. mája 2020.

Vyšlo aj na Otcom.sk 4.5.2020.