HBO uvádza Time: Nepremárnite svoj čas. Ani za mrežami

Spoiler alert: Článok prezrádza dej a obsah seriálu.

Na HBO nájdete nenápadnú minisériu Time (2021). Veličina času tu v tomto prípade znamená dĺžku trestu vymeranú súdmi, ktorú si musíte odsedieť.

Ocitáme sa tak v príbehu päťdesiatnika Marka Cobdena. Učiteľ angličtiny sa dostane za múry väzenia za nebezpečnú jazdu autom pod vplyvom alkoholu, ktorá skončila smrťou cyklistu. Najprv z miesta činu utečie, potom sa sám príde priznať na políciu.

„Kľúče od väznice“ drží väzenský dozorca Eric McNally, ktorý v base požíva veľkú dôveru svojich nadriadených i kolegov a snaží sa riešiť vnútorné konflikty medzi väzňami prísne, ale spravodlivo .

Miniséria Time rozohráva výzvy, ktorým musia čeliť obaja naši hrdinovia. Presnejšie povedané, stavia ich pred neriešiteľné voľby. Nemôžu im uniknúť. Musia sa rozhodnúť: tak či onak.

Mark Cobden: Učiteľ a väzeň

Učiteľ Mark Cobden sa nikdy netúžil dostať za mreže, teraz už dávno po päťdesiatke tu ako zrelý muž bojuje so šikanou, hľadá si svoje miesto vo väzenskej hierarchii, nechce falošne kryť svojich spoluväzňov, ale rovnako sa nechce ani stať „práskačom“.

Štvorročný trest nie je jediný, ktorý dostal. Doma sa mu rozpadá rodina. Manželka nechce mať s alkoholikom, ktorý zabil človeka, nič spoločné. Jediní, s kým sa mu darí udržiavať kontakt, sú vlastní rodičia. Počas jeho uväznenia však umiera jeho otec a Mark sa napokon nedostane ani na jeho pohreb.

Eric McNally: Dozorca, ktorý čelí vyhrážkam väzňov

Z opačnej strany „kátra“ sa odvíja príbeh väzenského dozorcu Erica McNallyho. Spočiatku mu ako diváci závidíme – veď stále môže z väznice slobodne odísť a žiť svoj život na slobode.

Zdanlivá „idylka“ sa rozpadne, keď zistíme, že v inom väzení sedí aj jeho syn. Od väzňov, ktorých Eric dozerá, prídu vyhrážky: buď pristúpi na ich požiadavky (vpašovanie drog) alebo ublížia jeho synovi Davidovi.

Eric to rozohrá spočiatku výborne: nekompromisne potrestá vydierača a svojho syna dá premiestniť do iného zariadenia. No ani tento krok napokon nepomôže. Ericov syn neunikne chápadlám väzenskej mafie. Pri pohľade na nemocničné lôžko, kde leží David v kritickom stave, má Eric na výber len z dvoch zlých možností. Je to jeho Sofiina voľba: buď absolútne ctiť svoje zásady, hodnoty a profesionálne pravidlá a obetovať zdravie či život svojho syna. Alebo ho chrániť, chrániť tiež svoju rodinu, no riskovať a napokon sa skompromitovať v očiach svojho zamestnávateľa, kolegov a poškvrniť si dosiaľ svoj čistý register trestov.

O čom je seriál Time na HBO? Čas za mrežami nemusí byť premárnený

Miniséria Time sa pozerá výrobne a dá sa zlupnúť na jeden raz. Predovšetkým k tomu prispieva jasne vymedzené hracie pole (väzenské prostredie). Potom je tu blízkosť oboch postáv smerom k divákovi – veď kto z nás môže povedať, že „nám sa to, čo sa deje Ericovi či Markovi, nemôže stať“? Veľmi rýchlo sa vieme vcítiť do toho, čo prežívajú obaja naši protagonisti a možno sa sami vyrovnávame s podobnými situáciami ako oni. Napokon sú tu vynikajúce herecké výkony Seana Beana ako učiteľa angličtiny, ktorý prijíma svoj trest, a Stephena Grahama, ktorý sa sám obetuje, aby za cenu straty zamestnania i povesti predsa len uchránil vlastné dieťa. Jeden herec lepší ako druhý.

Na seriál Time (HBO, 2021) ma upozornil týždenník Reflex. Recenzentka Kateřina Kadlecová pointu minisérie zhutnila takto: „Čas za mrežami nemusí byť vždy premárnený.“

Odpustenie je cesta

Za touto výstižnou vetou sa skrýva ešte jedna nemenej dôležitá postava Času. Je ňou katolícka väzenská „kaplánka“ Marie-Louise (hrá ju Siobhan Finneran). Aj v temnom období, akým je serving time (odsedenie si svojho trestu v base), priniesla pastoračná asistentka obyčajnú ľudskosť a pomohla Markovi porozumieť tomu, čo spôsobil, a preklenúť následky. Veľakrát si sami neporadíme, ale potrebujeme niekoho, kto nás potiahne, podá pomocnú ruku a ukáže smer. Práve cestu k odpusteniu naznačí Markovi katolícka duchovná služba zosobnená v Marie-Louise.

Markov a Ericov osud sa definitívne pretína vo chvíli, keď sa na opačnú stranu väzenských mreží dostáva (bývalý) dozorca, ktorého jeho nadriadení odhalia. Aký bude Ericov ďalší život? Musel naozaj takto skončiť? Prežije vôbec v zdraví medzi väzňami, ktorých ešte pred chvíľou dozeral? Aj v jeho prípade však cítime nádej – Eric prijíma svoju budúcnosť síce so slzami v očiach, ale statočne a s chladnou hlavou.

Nové filmové dielo režiséra Lewisa Arnolda a scenáristu Jimmyho McGoverna vrcholí odchodom Marka z väznice. Po odpykaní si svojho trestu hľadá odpustenie. Samozrejme, bolo by priskoré či naivné myslieť si, že to pôjde hneď a že mu to bude okamžite, bezbolestne a s úsmevom dopriate. Ale vidíme svetlo na konci tunela. Tušíme, že manželka usmrteného cyklistu mu napokon odpustí – alebo mu to aspoň prajeme. To však už prekračuje tri diely Času.

Nech sa stane čokoľvek, čestný a rovný chlap má vedieť niesť následky svojich činov. Akokoľvek je to nepríjemné. V dnešnej dobe vykrúcania sa a nezodpovednosti je Time povzbudením k statočnosti. Napokon aj preto, že na šikmej ploche sa rýchlo môže ocitnúť každý z nás.

foto: ČSFD.cz

Vyšlo na Otcom.sk 30. dec. 2021.