Na Slovensku je tretia júnová nedeľa označená v kalendári ako Deň otcov. Čo takýto deň znamená pre otcov? Pripomínajú si ho doma? Ako sa dá Deň otcov stráviť aj kreatívne? Prečítajte si našu anketu.
Deň otcov? O jeho existencii sa dozvedáme len nedávno
Tomáš Feřtek, odborný konzultant, EDUin: Dozvěděl jsem se o jeho existenci v pondělí v autě, když jsem vezl dceru na vlak. Zmínila ho a mě překvapilo, že něco takového existuje. A z toho vyplývá asi i to, že nic kreativního na ten den nechystám. Nejspíš přijedou některé z našich dětí a budeme probírat zajímavosti ze světa, jako to děláme skoro každý víkend. Nic mimořádného.
Petr Suchý, zakladateľ Tátohraní: Den otců se mi vždy připomene nějakou shodou okolností. Jednou to informace v novinách, jednou je to ve školce, ale vždy to nějak propluje kolem mne. Přistupuji k tomuto dni ze tří pohledů – jako lektor Tátohraní, jako syn vůči otci a jako táta vůči dětem.Z pohledu Tátohraní – před rokem jsme chtěli udělat na Den otců zábavné odpoledne v jedné mateřské školce, ale nebyl o to zájem. Do budoucna bych rád zorganizoval nějakou akci na tento svátek, ale mám dojem, že v červnu je obecně spousta akcí, navíc dětí už by si rády odpočinuly od organizovaného programu, protože mají školy plné zuby, takže zájem o takovou akci není moc velký. Proto letos nic neplánujeme. Z pohledu syna – na Den matek přeji své mamince a také vedu děti k tomu, aby popřáli své mamince – tedy mojí partnerce. Zatím mne ale nenapadlo popřát na tento den svému tátovi, a tohle je letos příležitost, kterou chci využít. Můžu mu tak znovu poděkovat za vše, co pro udělal.
Z pohledu táty – věnuji se svým dětem téměř každý den, a tak pro mne Den otců nepředstavuje zvláštní výjimku. Věřím ale, že jsou tátové, kteří tuto možnost nemají. Buď mají komplikovaný vztah k dětem například po rozvodu, anebo nemají čas. Těm všem chci popřát, aby se jim vztahy uzdravily a pokud je v tomu budu moci podpořit, rád to udělám. Pro ně by mohl být Den otců příležitost, aby se nad svými vztahy s dětmi zamysleli a vykročili na lepší cestu, kdy pro ně bude každý den krásný i ve vztahu k dětem.
Juraj Šúst, filozof: Deň otcov si zatiaľ v rodine nepripomíname. Môj problém je zapamätať si narodeniny, meniny najbližších, toto je ešte o stupeň vyššie (úsmev). Ako ho stráviť? Azda byť tento deň plne duchom prítomný s manželkou Lenkou a mojimi synmi a dcérkou.
Karol Marton, programátor: Deň otcov je trošku v tieni Dňa matiek, ale to je v poriadku, keďže práve matka je dušou celej rodiny. Deň otcov nijako špeciálne neoslavujeme, ale poteší ma, ak dostanem od detí nejakú kresbu a pusu ako vďaku. No o to sa práve stará manželka, keďže ja ani neviem, kedy máme ako otcovia sviatok. Pozerám, že to je v nedeľu, čo je super, keďže môžeme byť celý deň spolu a zájsť aj na zmrzlinu, čo je naša malá oslava. Tato platí.
Každý deň má patriť otcovi aj matke
Miroslav Saniga, ekológ, vedec, fotograf: Každý Boží deň má byť v rodine dňom matky i otca. Keď si nejaký dátum v roku zvolíme a dáme tomuto dňu určitú vážnosť, v tomto prípade, že je Dňom otcov, tak rovnako každý iný deň v roku „hrá“ otec svoju nezastupiteľnú rolu. Ja som mal v úcte svojho otca, ktorý ma učil čestnosti, pracovitosti, pravdovravnosti, pokore a sebarozdávaniu. Spomínam naňho, podobne ako na mamu, každý deň a modlím sa za spásu duší svojich rodičov. Hoci nie som biologickým otcom, keďže žijem sám, cítim spoluzodpovednosť za všetky deti, s ktorými sa stretám pri nejakých akciách. Modlím sa za ich duše i za duše ich blízkych. Vždy, keď mám besedu alebo exkurziu do prírody s deťmi, cítim najvyššiu zodpovednosť nielen voči rodičom, ktorí mi svoje ratolesti zverili do opatery, ale ešte viac voči Stvoriteľovi, aby som ich za tú chvíľku nasmeroval k Nemu.
Juraj Sedláček, autor knihy Otcovské rany, univerzitný kňaz: Určite sa zamyslím nad svojím duchovným otcovstvom. Či a ako je ho vidieť za posledný rok, kde treba pridať, ako ho lepšie žiť. Či to nie je len spontánna spomienka, ale slovo, ktoré robí chlapa. Ak mám na to príležitosť, vlastnoručne, fyzicky, darujem niekoľkým otcom zopár svojich kníh.
Už niekoľko rokov mi Deň otcov pravidelne pripomínajú druhí. V niekoľko mesačnom predstihu ma pozvú do relácie, požiadajú o článok, homíliu pre otcov, príhovor… Snažím sa ten priestor využiť a dať najavo, že aj táto dôležitá platforma v našom svete a spoločnosti existuje pričom sa o nej až tak nehovorí. Povzbudiť a povedať, čo má byť aspoň raz ročne povedané. Sľúbim sa tam, kde ma pozvú ako prví. Nerozlišujem, či je to tucet otcov a téma pre nich v nejakej malej farnosti, alebo priamy televízny či rozhlasový prenos. Tento rok vystúpim na gospelovom Festivale za jazerom na Šuňave v rámci rýchlokurzu prežitia v manželstve s témou „O dare a vnútornej neviditeľnej sile otcovstva.“
Na Deň otcov odporúčam navštíviť svojho otca. Ak už nežije, pomodliť sa zaňho. Stráviť individuálne s každým svojím dieťaťom aspoň hodinu času, s tým, že formu a miesto nechám na nich. Môže to byť pre otca vzácny poznatok o vnútornom svete a hodnotách svojich detí.
Katarína Rácz, OZ ASROW, organizátorka konferencie Aký otec, taký syn: Deň otcov vnímam ako pripomenutie si dôležitosti oboch rodičov v živote dieťaťa a vyzdvihnutie ich roly. V našej rodine si takéto dni, ako je aj Deň otcov pripomíname úplne jednoducho. Naplánujeme si spoločné trávenie času. Nejde nám ani tak o to, aby sme zažili niečo výnimočné, ale aby sme intenzívnejšie prežili spolu tie bežné veci, ako je napríklad aj spoločný obed. Keď máme v rodine sviatky, pripravíme si k obedu alebo večeri to, čo má oslávenec najradšej, upečie sa jeho obľúbený koláč a jednoducho sa všetci tak viac snažíme, aby sa v daný deň cítil trochu výnimočne.
Martin Toman, právnik: Deň otcov? Znamená pre mňa uvedomenie si akým darom je pre mňa byť otcom troch krásnych, zdravých detí. Pripomíname si ho. Väčšinou ma manželka a deti prekvapia nejakým svojim výtvorom, dielkom, ktoré mi venujú ešte pred odchodom do práce. Ideálne trávime Deň otcov spoločnou rodinnou aktivitou, napríklad kúpaním sa v jazere alebo aspoň kopaním na bránky na záhradke, prípadne spoločným výjazdom na zmrzlinu (úsmev).
Vyšlo pôvodne na Otcom.sk 14. júna 2019.