Valentín: pozor na online podvody

Začiatkom minulého roka som sa venoval príbehu ženy zo Slovenska, ktorá bola podvedená na internete a pripravená o viac ako 20-tisíc eur – pod rúškom online randenia. Iný názov, ako Láska ako podvod, mi ani nenapadal.

Problém tzv. online romance scam-ov je reálny a aktuálny aj na Slovensku, ťažko však povedať , v akom veľkom rozsahu. No treba o ňom hovoriť a upozorňovať na online riziká mužov i ženy, aby sa nedali nachytať na sladké motúzy organizovaných skupín, často zo zahraničia, ktorí ich pripravia o finančné prostriedky. Zatiaľ, zdá sa, chýbajú iniciatívy, ktoré by sa venovali informovanosti v tejto oblasti.

Žena z môjho príbehu – žijúca z minimálnej mzdy a starajúca sa o svoje dve deti – sa kvôli tomu zadlžila a zatiaľ musí stále niesť ťarchu tohto podvodu na vlastných pleciach. Podvodníka zatiaľ nevystopovali. Konzekvencie láskopodvodov sú vážne: nekončia len vo vybielených bankových kontách, ale obete si nesú zranenia ďalej, prichádza nevoľnosť, pocity chorobnosti, osamelosť, obviňovanie, nepochopenie, strach, hnev. Často však viac ako strata peňazí bolí zranené srdce.

BBC News informovali o novej kampani Date Safe, ktorá chce predchádzať práve takýmto láskopodvodom. Polícia ponúka jednoduchú radu: do vyhľadávača zadajte slová, ktoré vám podvodník posiela. Často útočníci využívajú rovnaké frázy a pracujú podľa predlohy. Preto online vyhľadávanie citátov z ich viet môže byť prvým varovným signálom. Rovnako sa odporúča preveriť si identitu osoby a nebáť sa spomenúť takýto typ komunikácie aj rodine či priateľom. A nemenej podstatné je nikdy neposielať peniaze osobe, ktorú poznáme len prostredníctvom internetu.

BBC spomína niekoľko zaujímavých faktov zo správy polície City of London:

  • v priemere má obeť romantického internetového podvodu 49 rokov a prichádza o 10-tisíc libier;
  • prvé peniaze si podvodník vypýta od obete už do tridsiatich dní od prvého kontaktu;
  • vo Veľkej Británii každé tri hodiny pribudne na polícii nová žaloba na podvodníka;
  • 61 % obetí sú ženy;
  • 66 % podozrivých sú muži;
  • 45 % obetí priznalo, že podvod mal závažný dopad na ich zdravie alebo financie;
  • 213 ľudí priznalo, že sa stali obeťou viac ako jedenkrát.

Pokiaľ vás táto téma zaujíma viacej, prečítajte si: