Rád čítam (keď mám na to vôbec čas) americký magazín Outside, ktorý – ako to už má v názve – podporuje ľudí k pohybu, chce ich vyhnať von a píše o tom, čo sa tam „vonku“ deje.
Osobitne vyhľadávam Brada Stulberga, ktorý píše pútavé, azda až motivačné články „na postrannej čiare“ nielen pre športových fanatikov, ale aj ľudí, ktorí chcú byť aktívni aj vo svojej práci, v rodine, jednoducho takých, čo chcú žiť plnší život. Pomáha si pri tom psychológiou, novými vedeckými štúdiami či zaujímavými ľudskými príbehmi.
Nedávno som sa vrátil k jeho článku, v ktorom opisuje, ako do ich rodiny pribudla sučka nemeckého ovčiaka Ananda. A pri pohľade na jej profesionálny kynologický tréning si uvedomil, aké princípy uplatňované pri výcviku psov si môžeme osvojiť aj my.
V skratke ponúkame Stalbergove postrehy, ktoré môžu byť bezpochybne inšpiratívne aj pre nás, rodičov. Tu sú:
- Buďte trpezlivý. „Všetci chceme rýchle riešenia a okamžitý úspech, ale pravdou je, že pokrok sa takmer v každom úsilí odvíja v priebehu času.“
- Menej je viac. (Neobrátny preklad Stulbergovho „Practice Restraint“.) Prečo nedodržíme naše novoročné priania? Lebo toho chceme príliš veľa za veľmi krátky čas. Menej je jednoducho viac.
- Buďte konzistentný. „Udržateľný pokrok vo všetkom, od stravovania cez kondíciu až po kreativitu nie je o tom, byť neustále skvelý. Je o tom byť skvelý v bytí konzistentným. Ide o to byť dosť dobrý znova a znova.“
- Dávajte pozor. „Ak sa chcete v čomkoľvek zlepšiť, musíte sa zamerať na to, čo máte pred sebou.“
- Vychovávajte svoju povahu. Krásne je to anglické nurture your nature, teda staraj sa o svoju podstatu. Alebo vychovávaj svoju povahu, pracuj na nej. Brad Stulberg pripomína dávnu dichotómiu medzi nature (prirodzenosťou, talentmi, povahou) a nurture (výchovou, okolitým prostredím, naučené správanie). Ako však hovorí, ide o falošnú dichotómiu a platí: aj výchova (nurture), aj povaha/charakter (nature). „Presnejšie povedané, pokrok znamená starať sa o svoju povahu – porozumieť svojej genetike a potom urobiť všetko, čo môžete, aby ste ju ovládli a dobre využili.“
- Buďte ochotný prispôsobiť sa. „Pokrok závisí na tom vedieť, kedy sa držať cesty a kedy odbočiť, a potom mať vieru a dôveru tak urobiť.“
- Zabávajte sa. „Prežívanie radosti je spojené s odolnosťou, pretože keď veci idú „do hája“, môžete sa obzrieť späť a pripomenúť si to dobré, a pracovať smerom k tomu, aby bolo viacej toho dobrého aj v budúcnosti.“
Čo myslíte, môžu tieto princípy fungovať aj pri sebavýchove či výchove našich detí?
Nechceme seba ani ich porovnávať so psíkmi, ale Stulbergove rady vôbec nie sú na škodu 🙂
Vyšlo na Otcom.sk 5. októbra 2021.