Pamflet o Bezákovi

Teraz si prečítate o knihe, ktorej týmto nepriamo spravíme reklamu. Pritom si ju vonkoncom nezaslúži.

Vlastne to nie je ani kniha. Je to pamflet. Najprv sa šíril internetom (označený ako „samizdat“), potom sa od neho jezuiti dištancovali, a napokon po smrti jeho autora ju Ottovo nakladateľstvo ponúka ako „novinku“ na piate výročie biskupskej vysviacky Róberta Bezáka, ktoré pripadá práve na dnešný deň 6. júna.

Róbert BezákPravda o odvolanom arcibiskupovi, ktorú napísal nedávno zosnulý jezuita Šebastián Labo (podľa Nového Času sa mal na knihe podieľať aj Ján Sokol), je znôškou toho najhoršieho, čo sa dá na odvolaného Róberta Bezáka vytvoriť a zhromaždiť.

Autor skutočne nenecháva suchú nitku na bývalom šéfovi Trnavskej arcidiecézy: je to heretik, protestant, luhár, tmár, odpadlík a borec proti Cirkvi vykonávajúci záškodnícku činnosť. V pamflete nenájdete na emeritu jedno kladné vyjadrenie. Terčom kritiky sú aj Bezákovi známi. Daniel Pastirčák je „smutne známy protislovensky orientovaný pastor“, novinár Štefan Hríb „nepriateľ katolíkov“, František Mikloško je chabý, frustrovaný a skrachovaný politik. A bývalý minister vnútra Vladimír Palko sa jednoducho toho luhára a odpadlíka zastáva – a to je predsa nonsens.

Šebastián Labo, mimochodom, autor svetoznámej knihy Zabijem pastiera o atentáte na svätého Jána Pavla II., zvolil osobný korešpondenčný štýl, vo svojom 176-stranovom „liste“ oslovuje emeritného arcibiskupa ako „brata Róberta“. A chrlí naňho síru: Bezák mal byť zbavený arcibiskupstva už o dva-tri roky skôr, malo sa to stať ihneď po Lampe, kde mal hlásať bludy, Labovi sa nepozdáva ani činnosť na Arcibiskupom úrade, lebo jedáleň prerobil na reštauráciu a kuchárov či čašníkov platil „grófsky“. A to je len skutočne malá čriepka z antibezákovskej mozaiky.

Labo si je dokonca taký istý, že tvrdí, že Bezák po oznámení na nunciatúre začal snovať svoj tajný diabolský plán („vzdorovať svojmu najvyššiemu predstavenému, samotnému pápežovi“), Bezákov krstný syn sa nachádza v diabolskom spoločenstve, Bezákovi majú imponovať „diabolské nezmysly“: „Tú Tvoju ‚odvahu‘, brat Róbert, Ti diktoval priamo diabol, ktorého duch Ťa mal v moci. A vtedy som intenzívne prosil Pána o milosť, aby si nemal večer nejakú nehodu, pri ktorej by si bol prišiel o život. Diabli by boli mali nesmiernu radosť, že sa im podaril úžasný úlovok získať pre seba katolíckeho arcibiskupa.“

„Diabolský“ je ale Labov text. Jeho čítanie nikoho neobohatí, neprináša žiadne nové informácie ani fakty, nič nevysvetľuje. Autor sa zrejme zúfalo snažil zachrániť čistotu Cirkvi, ale tomuto úmyslu nepomohli jeho nevyberané prostriedky.

O tejto „knihe“ len toľko: Nečítajte ju. Je to strata času. A peniaze, za ktoré by ste ju kúpili, venujte na dielo Mariána Kuffu.

Ku „kauze Bezák“: Ak Bezák potrestaný nebol (ako sa to tvrdí) a bol „len“ zbavený pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy, nechajú kompetentní bez reakcie a povšimnutia túto „knihu“? Nezasluhuje si to ďalší pastiersky list – na obranu pastiera? Či je teraz „pastoračne účinnejšie“ zasiať medzi ľud tieto nezmysly?

Cirkev kedysi vydávala index zakázaných kníh. Po stáročiach by mohla v roku 2014 urobiť jednu výnimku a pridať tam jeden titul zo Slovenska …

Páter Šebastián Labo napísal: „Ty si vsadil všetko na jednu kartu, ako sa hovorí: hop, alebo trop. Chcel si zanovito klamstvom zvíťaziť nad pravdou. To bola Tvoja ilúzia a druhá veľká chyba, milý brat Róbert.“ Táto myšlienka nás privádza k jednej obyčajnej ľudskej prosbe: Nech už konečne – a čím skôr – naozaj zaznie jedna jediná Pravda, ktorá nás oslobodí. To, čo sa udialo a stále deje okolo Mons. Róberta Bezáka, je obludné a strašné. Likvidácia človeka, kňaza a arcibiskupa v priamom prenose. Ostáva len veriť, že to už nikomu takto nevyhovuje.

 

Stanovisko jezuitov: Kniha nášho zosnulého spolubrata, P. Šebastiána Labu SJ s názvom „Róbert Bezák – Pravda o odvolanom arcibiskupovi“, bola vydavateľstvom Ottovo nakladateľstvo s.r.o. vydaná bez vedomia Provincialátu. Momentálne preverujeme s daným vydavateľstvom autorské práva a iné právne záležitosti. Viac konkrétnych informácii v danej veci budeme mať až v priebehu budúceho týždňa.

Vyšlo na Postoy.sk 6. júna 2014.

1 Comment